STRUČNÉ ŽIVOTOPISY hudebních skupin,které se letos představí na rockovém festivalu

S T A Ř E Č  2010

M A T A D O R

Kapela vznikla v roce 1973. Obsazení muzikantů se ve skupině měnilo téměř každý rok. Ze zakládajících členů již v Matadoru nikdo nehraje. V současné době však v kapele nejdéle působí Pavel Machát – 26 let a Petr Ošmera – 22 let. Matador působí nepřetržitě od roku 1973 s výjimkou jedné půlroční pauzy. Matadoři vydali celkem 5 CD a to: Smetiště (1994), Vzpomínka (1995), Vzpomeň si na svých 17 – (1999), Výběr (2003) a Matador MP3 (2006).

Složení: Pavel Machát (zpěv), Petr Ošmera (kytara), Luďa Konečný (basová kytara), Dušan Gavenda (bicí).

M E R K U R

Merkur vzniká v roce 1970 ve složení: Mirek Zbožínek (kytara, zpěv), Petr Malý (sólová kytara), Dolfa Dolínek (Basová kytara), Milan Vejmělka (zpěv), Vlasta Houdek (bicí) a Laďa Kučírek (zvuk). V roce 1977 muzikanti ukončili svou éru. Znovuzrození skupiny nastalo zhruba v roce 1999. V kapele si zahráli také Milan Míča a Roman Kadrnožka. Stávající složení skupiny je: Mirek Zbožínek (zpěv), Lukáš Zbožínek (bicí), Mirek Kachlíř (zpěv), Andrea Kachlířová (zpěv), Jiří Herzán (basa), Petr Ošmera (sólová kytara) a Petr Malý (kytara).

P AP R S K Y

Kapela vzniká v roce 1967. Po některých dílčích změnách hraje skupina ve složení: Tonda Bulička (bicí), Mirek Kulhánek (sólová kytara, zpěv), Milan Vobůrka (baskytara, zpěv) a Karel Makovička (varhany, zpěv). Po dalších změnách v obsazení usedá v roce 1974 za klávesové nástroje Petr Vobůrka, který je dodnes jedním z pilířů kapely, jakož i Laďa Gagin Čermák. Za svoji dlouholetou reprezentační činnost získává skupina ocenění Okresního kulturního střediska v Třebíči. V březnu 1988 se členové Paprsků po vzájemné dohodě rozešli. Po letech se dala kapela v roce 2003 opět dohromady, avšak pouze za účelem příležitostných vystoupení. Sešli se v sestavě, ve které se před patnácti lety rozešli, posíleni o percusionisty Milana Machatá.

P E K E L N Í C I

Založení skupiny proběhlo v roce 1970 v Koněšíně. Po jejím vzniku se také experimentovalo i s názvem skupiny, kdy se po určitou dobu hrálo pod názvy HEARTLES nebo SATANIC, ale od roku 1972 již jen pod názvem PEKELNÍCI. Za celou dobu existence se v kapele mimo tři stálé členy vystřídala více jak desítka muzikantů, kdy k posledním změnám došlo v roce 2009. V repertoáru jsou pouze převzaté skladby převážně od skupin Creedence, Smokie, ToTo a ostatních interpretů podobného žánru.

Složení: Stanislav Šibůrek (sólová kytara, saxofon), Miroslav Oborný (bicí), Stanislav Kopuletý (kytara, zpěv), Jan Neugebauer (klávesy, zpěv), Petr Bouzek (basová kytara), František Ženíšek (kytara, sólový zpěv).

P U L S

Vše začalo v roce 1970, kdy Laďa Obršlík a Milan Blažek, společně s  dalšími kamarády, založili kapelu Nautilus. S příchodem kytaristy Jirky Herzána  a změnou názvu na Komety 71, se Laďa Obršlík stává na dlouhé roky kapelníkem. V září 1976 vzniká nová kapela s názvem Privilegium. Narůstající popularita a nepřetržitý sled vystoupení byl však násilně ukončen a přišel důsledný zákaz hraní. Po ročním vyjednávání se vrací opět na podia, ale však již pod novým názvem - Puls. Opět tedy nastává nepřetržitý sled hraní, a to od jara 1982, až do roku 1986, kdy po 16 letech společného působení byl v červnu v Pocoucově na pouťové zábavě ohlášen definitivní konec kapely. Dnes jsou členové Pulsu opět spolu a to již v ustáleném složení: Mirek Zbožínek (sólový zpěv), Milan Blažek (kytara, zpěv), Mirek Uhlíř (sólová kytara), Laďa Obršlík (basová kytara), Vláďa Mijovič (klávesy), Laďa Matějka (bicí).

R O N Á T A

Ronáta vznikla v roce 1976, kdy ji založili bratři Zdenek a Miloš Trautmannovi z náměšťské skupiny The Vampyrs. Dalšími zakládajícími členy jsou - Jiří Smrž a František Ženíšek, oba z Pekelníků a Jiří Soural z The Satanik. Kapela hraje náročný jazzrock a písničky Mišíka, Blue Efektu, Semelky a jim podobných. Na prvních přehrávkách  získává kapela nejvyšší možné hodnocení! Krátce po tom následuje několikaletá pauza.V roce 1999 ale Ronáta vstává z mrtvých a nabírá druhý dech, který drží doposud.

Složení: Richard Pek (zpěv, kytara), Jiří Smrž (basa, zakládající člen), Jiří Dymáček (zpěv, bicí), Ondřej Široký (zpěv, klávesy).

W A T T 80

Historie skupiny sahá do období před 30-ti roky, kdy se v dubnu 1980 sešlo pár muzikantů, kteří chtěli předložit návštěvníkům zábav a tehdejších nedělních čajů trošku náročnější repertoár, než bývalo zvykem. Za dob svého původního působení nejen po celém třebíčském okrese, měla do roku 1984, kdy ukončila svoji činnost, na 200 vystoupení. Sestava muzikantů se ustálila v současném složení: Jiří Hnízdil (kytara), Petr Bouzek (basa), Vladimír Mijovič (klávesy), Pavel Machát (zpěv), Miloslav Dočkal (bicí). V této sestavě se párkrát do roka, snaží potěšit pamětníky po skoro dvaceti letech přestávky, kterou někteří vyplnili hraním u jiných kapel a tak jste je mohli slyšet např. u Pekelníků, Pulsu nebo Matadoru.